För andra året i rad tog vi en semestervecka i maj. Det är kanon att åka så tidigt på säsongen, slippa trängsel på både hotell och stränder. Förra året var vi på Rhodos och den här gången gick resan till Kreta i Grekland. Vi tyckte att det var lagom temperatur, det var 22-25 grader i luften och ca 22 grader i havet. Det regnade två halvdagar men inget som störde oss.
För enkelhetens skull valde vi även i år ett hotell med barnklubb och all inclusive. Vårt hotell låg i Gerani, utanför Chania på nordvästra Kreta. Tim gick på Bamseklubben två timmar per dag, kul för honom och lite välbehövlig vila för oss under tiden.
Vi hade egentligen bestämt att bara ta det lugnt; sola, bada och äta gott men som vanligt blev vi rastlösta efter ett par dagar och hyrde en bil för att kunna se oss omkring lite. Det råder jag alla som åker till Kreta att göra! Det finns så fina stränder utanför de stora hotellområdena runt Chania, bland annat Marathi, Stavros bech, Agia Marina och den lilla viken Afrata. Mer om dem i ett eget inlägg om stränderna på nordöstra Kreta. Vi hann även med att besöka marknaden och stadskärnan i staden Chania och ravinen i Therisso.




Vi hade en riktigt fin vecka på Kreta och jag skulle gärna åka tillbaka hit nån mer gång för att upptäcka andra delar av ön. Läs gärna även mina andra inlägg om Kreta – om Chania, Therissoravinen och en liten jämförelse av stränderna i nordvästra Kreta.